See demonstroiva on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "demonstroiva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroiva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroiviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroiviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "demonstroiva",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "demonstroiv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "demonstroida"
}
],
"glosses": [
"present active participle of demonstroida"
],
"id": "en-demonstroiva-fi-verb-6YAdqrX3",
"links": [
[
"demonstroida",
"demonstroida#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"word": "demonstroiva"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "demonstroiva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroiva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "demonstroivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroiviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroiviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroiviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroiviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "demonstroivattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "demonstroivineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "demonstroivinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "demonstroiva",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "demonstroiv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "demonstroida"
}
],
"glosses": [
"present active participle of demonstroida"
],
"links": [
[
"demonstroida",
"demonstroida#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"word": "demonstroiva"
}
Download raw JSONL data for demonstroiva meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.